Pohodlná domácnosť v industriálnom štýle

Industrialny stylTo čo bolo vždy zakryté, dnes vychádza na povrch. Rozbitá omietka, tehly, kovové konštrukcie, trámy či potrubie – to sú hlavné znaky dnes čoraz obľúbenejšieho industriálneho štýlu. Od kaviarní, cez obchody, námestia až po váš vysnívaný domov. Surový priemyselný dizajn sa dnes hodí naozaj všade. Ale ako ho priviesť k dokonalosti?

Napadlo Vám v minulosti "opustiť" komfort a pohodlie teplej obývačky a vymeniť ju za priestor starej industriálnej budovy? Doba ide dopredu a čaro priemyselných a továrenských priestorov sa stali fenoménom industriálneho dizajnu od začiatku 20. rokov a inšpirovali celú radu architektov, dizajnérov a obyčajných ľudí pri zariaďovaní ich príbytkov. My sa teraz poďme pozrieť na základné aspekty tohto nezameniteľného štýlu.

Nemusí byť všetko dokonalé

Ošarpané steny, presvitajúce tehly či dokonalo nedokonalá omietka. Kašlite na stereotyp, teraz ste umelcom. Jedinečnú atmosféru industriálneho dizajnu ľahko dosiahnete pomocou neopracovaných podláh, stropov, či stien. Každej izbe dodajte unikátnosť, ktorú vám docielia veľmi jednoduché doplnky, či kusy nábytku z charakterom surového dreva. Ale neprežeňte to – minimalizmus je v tomto prípade veľmi dôležitý. Nechcete predsa Váš otvorený priestor zaplniť.

 


Aj chladno môže pôsobiť útulne

Väčšina odporcov industriálneho dizajnu namieta hlavnej na jeho „chladnú“ povahu. Je pravda, že odkrytý betón, surové drevo, či kovové konštrukcie môžu pôsobiť na prvý pohľad chladne, všetko je to ale o tom, ako ich skombinujete. Trošku zelene, teplo domova v podobe tlejúceho ohňa v krbe, či lampy s príjemne hrejivým žltým svetlom. Aj to môže Vášmu industriálnemu domovu priniesť tú vytúženú atmosféru.

Betón ako materiál bol kvôli jeho dostupnosti a cene obľúbeným už v minulosti. Industriálny štýl ho však povýšil na dizajnový prvok, ktorý by ste určite mali využiť či už pri stavbe alebo samotnom dekorovaní.

 

Požičajte si použité

Hlavným prvkom samotného štýlu je jednoznačne vintage. Nebojte sa zahrať na nevestu pred svadbou a majte vo svojom dome niečo staré, niečo požičané... Určite viete, čo tým myslíme. Je veľa miest, kde si viete požičať niečo čo druhý už nepotrebuje. Neváhajte a navštívte nejakú starú továreň, či starý obchodný dom pred renováciou a využite, čo iným príde zbytočné. Drevo vhodné na podlahy, povrch kuchynskej linky, dvere, či rám zrkadla. Kovové mreže ako obklad na stenu, či rám postele. Možnosti sú prakticky neobmedzené. Stačí len trochu dizajnovo myslieť a môžete prísť k veľmi zaujímavým kúskom. Ak si však na to netrúfate, či neveríte svojim dizajnérskym schopnostiam, je lepšie nechať to na odborníkov. Nechajte si spraviť návrh priestoru a nábytko na mieru, o ktorý sa rád postará Made by SÝKORA

 

 

Detaily ako prejav dokonalosti

Aj keď si možno poviete, že pri priemyselných budovách, či otvorených bytoch na detailoch nezáleží, ste na omyle. Práve tie totiž dopĺňajú to surové prostredie a vytvárajú samotnú atmosféru. Či už ide o lampy, kľučky na dverách, či obrazy na stenách, všetkému treba dať zmysel a štýl do najmenšieho detailu. Na stenu zaveste vaše staré čiernobiele fotografie, vyberajte si unikátne kúsky nábytku ktorý budete sami obdivovať dlhé roky.

Ak vám pri tom všetkom betóne a kove chýba trošku tepla, ideálnym riešením môže byť kožený gauč, či kreslo na vytvorenie pohodlia. Skvelým riešením sú aj koberce, či mäkké vankúše.

 

Doprajte priestoru svetlo

Aj keď zemité farby, lesklý kov a surové steny vedia nastoliť krásnu industriálnu atmosféru, nič nie je dokonalé bez poriadneho osvetlenia. Hra tieňov a farieb na stenách krásne obohatia aj ten najväčší priestor. Skvelou možnosťou je využitie Edisonových žiaroviek pre závan minulosti. Od malých rámov až po tie najväčšie kovové konštrukcie, vašej fantázií sa medze nekladú. Nezabúdajte však ani na prirodzené svetlo. Veľké okná opticky rozširujú priestor. Prineste si do svojho bytu či domu trošku prírody alebo mestského ruchu. Ak ide o podkrovný byt, ideálnym riešením sú strešné okná.

 

 

Všetko je o priestore

Určite ste už počuli o lofte, prípadne o loftových bytoch. Otvorené priestory starých tovární či opustených skladov boli v minulom storočí prerobené a obývané architektmi, či umelcami. To, čo bolo kedy si jedným z núdzových riešení na bývanie, je dnes novým štýlom. Pri loftoch netreba uvažovať nutne vo veľkom. Na pohodlné miesto s otvorenými priestormi sa dá prerobiť aj menší byt, či dokonca aj podkrovie.

 

 

Profesionalite sa nič nevyrovná

Aj keď sa industriálny dizajn často prezentuje ako „home made“ záležitosť, ktorej doplnky si viete spraviť aj sami, opak je pravdou. Správny pomer materiálov, kombinácia jednotlivých prvkov a dokonalý dizajn sú veľmi dôležité. Preto by ste nábytok, doplnky, či iné dôležité veci, ktoré tvoria gro vášho nového bývania mali nechať na profesionálov. Nechajte sa inšpirovať a doplňte svoju domácnosť o originálne dizajnérske kúsky nábytku, či doplnkov presne na mieru od Made by SÝKORA a splňte si svoj sen o dokonalom bývaní.